Windows 11 Görev Çubuğuna Gelen Yeni İçerikler


Windows 11‘in sistem uygulamalarını değiştiren ve yakın zamanda Dosya Gezgini’ne sekme işlevi ekleyen Microsoft, artık kullanıcı tercihlerine göre görüntülenen dinamik içeriği görev çubuğuna taşımayı planlıyor.

Yakında Görev Çubuğunda Daha Fazla Değişiklik Olacak

Hepimizin bildiği gibi Windows 11, Windows 10’dan Haberler ve İlgi Alanları bölümünü yenilikçi bir tasarımla widget bölümüne taşıdı. Bu bölümün kullanıcıların sıcaklık, hava durumu, spor skorları ve hisse senedi fiyatları gibi bilgileri görüntülemesini sağlayan “Dinamik içerik” özelliği artık sistemin görev çubuğuna entegre edilmiş gibi görünüyor.

Yalnızca dinamik olarak hava durumu bilgilerini gösteren görev çubuğunun artık kullanıcılara daha fazla bilgi sağlayacağını iddia eden Microsoft, yeni özelliğin “insanları en son haberlerle güncel tutacağına” inanıyor. Bu bilgilerden yola çıkarak son haberlerin de görev çubuğu üzerinden iletileceğini söylenebilir.

hosting kampanya
Windows 11

Windows 11 Özellikleri

Uzun bir bekleyiş, birçok söylenti, birçok Insider güncellemesi ve katı sistem gereksinimleriyle ilgili tartışmaların ardından Windows 11 nihayet resmi olarak çıktı. Microsoft’un yeni işletim sistemi, ilk önce ve kademeli olarak tam olarak desteklenen sistemlere dağıtılmaya başlayacak.  Windows 11 ile kullanıcı ara yüzü tamamen değiştirilirken, sistemin hemen her bölümünde değişikliklerin yapıldığını göreceğiz. Bununla birlikte, yeni özellikler ve çeşitli sistem optimizasyonları sağlanmaktadır. Öncelikle resmi sistem gereksinimlerinden başlayalım. Microsoft, Windows 11’i sorunsuz ve engelsiz kullanmak isteyenler için bu gereksinimlerin karşılanmasını şart koşuyor. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi, işletim sistemini kurmak ve tüm güncellemeleri almak için sürekli olarak birçok yöntem ortaya çıkıyor.

Windows 11 Nasıl Çalışır?

Microsoft, Windows 11 ile performansı artırmak için bir alanı optimize ettiğini söylüyor. Hatta Windows 11’in oyun açısından şimdiye kadarki en iyi Windows işletim sistemi olduğunu iddia ediliyor. Arka plan süreçleri tarafından tüketilen işlem gücünü azaltırken, ön plan iş yükü artık daha yüksek öncelik alıyor. Windows artık etkin olmayan sekmeleri duraklatmak için daha fazla yeteneğe sahip ve sistem kaynaklarının israfını azaltıyor. Steve Dispensa, yeni sekme uyku fonksiyonu ile sistemin 2 daha az bellek kullanabileceğini ve CPU kullanımının %7 azaltılabileceğini söylüyor.

Windows 11 Güncellemeleri

 Microsoft ayrıca, donanım işlevlerini yürüten kodu optimize ederek, kullanıcı talimatları ile donanımda yürütülen gerçek talimatlar arasındaki gecikmeyi azaltmayı başardı. Sonuç olarak, kullanıcı tarafından algılanan yanıt süreleri iyileştirilir ve arıza süresi en aza indirilir. Ayrıca bellek kullanımı ve genel performans üzerinde doğrudan bir etkisi vardır.

Yazılım devi, işletim sisteminde disk kullanımını azaltan yeni sıkıştırma teknikleri uyguladığını ve bu tekniği Windows 11 güncellemeleri ile genişlettiğini iddia ediyor. Microsoft ayrıca 11’deki yeni güncelleme aracı sayesinde güncellemelerin gerekmeyeceğini de iddia ediyor.  Microsoft yetkilileri de çeşitli alanlardaki iyileştirmelerden bahsetti. Örneğin, uyku modundaki sistemler artık anında yanıt verebilir. Mobil cihazlar, tamamlanan işten ödün vermeden daha hızlı uyku moduna geçecek ve daha fazla enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Windows 11 ve 12. Eski Lake Generation İşlemciler

 Yeni işletim sisteminin 12. nesil Intel işlemcilerle tam uyumlu çalışacağı sıklıkla dile getiriliyor. Windows 11’i yeni nesil ile kullananlar için her şey mükemmel. Ancak eski sürümlerde veya Linux işletim sistemlerinde her şey aynı olmayacaktır

Android Uygulamalarını, Mağaza Uygulamalarını ve Win32’yi Destekler

 Yeni işletim sistemi, tüm geliştiriciler için optimize edilmiş yeniden tasarlanmış bir vitrin ile birlikte gelir. Microsoft yetkililerine göre, Win32, .NET, Java, UWP ve Web uygulamalarını da içerecektir. Microsoft, geliştiricilerin Windows Mağazasına paketlenmemiş Win32 uygulamaları eklemesine izin vereceğini duyurdu. Güncellemeler için tescilli içerik dağıtım ağlarını kullanan favori.exe programlarınıza bile izin verilecektir.  Microsoft, geliştirici konferansında mobil ve masaüstü modeller arasında köprü kurmak için yerel bir proxy uygulaması oluşturacağını söyledi. Bu iyileştirmelerle Android uygulamaları yerel uygulamalar gibi görünecek ve kullanıcılar ayarlardan veya kontrol panelinden mobil uygulamaları yükleyip kaldırabilecek.

Windows 11

Uyku Fonksiyonu

Tüm bunlara ek olarak şirket, donanımın özel bir kilit açma dizisine sahip olması nedeniyle uygulama önceliğini korumaya yardımcı olan bir beklemeye devam etme mekanizması da geliştirdi. Windows 11, sürekli uyku moduna geçmek için gereken süreyi %25, Windows Hello’da kimlik doğrulaması için gereken süreyi de %30 oranında azaltacaktır. “Her zaman açık” olarak adlandırılan özellik, Windows 11 sertifikalı bilgisayarların bir telefon kadar duyarlı olmasını sağlayacak.

hosting kampanya

Sistem Verimliliği

Şirket, ön planda çalışacak uygulamalarda performans ölçeklendirmesine izin verirken, işlemci ağır iş yükleri altındayken bile performans elde edilebiliyor. Yeni işletim sistemi, daha sonra açılan uygulamalar için kaynakları otomatik olarak paylaşarak %30 bellek tasarrufu sağlar.


Write a comment