Pagerank Nedir?

Pagerank, Google’ın birçok kritere göre sitenizi analiz edip, sitenize verdiği 0 ile 10 arasında bir değerdir. Pagerank değeri, sitenizdeki özgün içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve en önemlisi bağlantı veren sitenin değerine göre belirlenir.

Pagerank yıllardan beri arama sonuçlarındaki sıralamaya direk etki etmesine rağmen günümüzde bu etki gittikçe azalmış ve hatta minimuma indirgenmiştir.

Pagerank, 16 Nisan 2016 tarihi itibariyle artık tamamen kaldırılmış olup yerini RankBrain‘e bırakmıştır.

Google arama motoru, Stanford’da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1998 yılında kurulduğunda, arama sonuçlarını patentli PageRank™ tekniği üzerine geliştirdiler. Bu yüzden PageRank™ patenti de Google’a değil Stanford Üniversitesi’ne aittir.

Pagerank Güncellemesi

Pagerank güncellenmesi hakkında net bir tarih ve zaman dilimi yoktur. Geçtiğimiz senelerde, senede 1,2,3 defa olmak üzere genel güncellemeler gerçekleşmiştir. Ancak geçtiğimiz 2014 yılında hiçbir pagerank güncellemesi olmamıştır. Bunun yanı sıra 6 Ekim 2014’te bir Google yetkilisi olan John Mueller “Muhtemelen pagerank güncellemesi olmayacak.” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Write a comment