Adsense Nedir?

adsense-nedir

Adsense, her aşamadaki internet sitesi yayıncılarının site içeriğiyle ilgili reklamlara sitelerinde yer vererek para kazanmalarını sağlayan bir Google ürünüdür. Google Adsense, web sitesi sahiplerine kendi siteleri üzerinden kontrollü olarak reklam yayınlama olanağı verir. Bu sunucuda kullanıcının tercihine bağlı olarak her tıklama başı yada gösterim başı ödeme yapılır. Reklamlar sitenin içeriğiyle paralel olduğu için konuyu araştıran bir kullanıcının ulaşması daha kolay olur. Bu sayede hem sitenin içeriği zenginleşmiş olur hem de site sahibi gelir elde eder. Google Adsense, sayfaların içeriğine hedeflenmiş reklamlar yayınlamaktadır. Bu sebeple web sitesinin içeriği değiştikçe reklamlar da değişir.

Adsense Hesabı Açma

Adsense üyeliği tamamen ücretsizdir ve isteyen herkes üye olabilmektedir. Sadece üyelik aşamasında onay süreci bulunmaktadır ve Google AdSense web sitelerinde belli kriterler aramaktadır. Örneğin; web sitesinin içeriklerinin özgün olması gibi. Üyelik başvurusunda bulunduktan sonra siteniz onay sürecinden geçerse reklam yayımlamaya başlayabilirsiniz. Eğer Adsense’e üyeliğiniz kabul edilmiyor ise sitenizin içerikleri ve tasarımı şartnameye uymuyor olabilir. Aynı zamanda benzersiz bir script ve tasarım, spam yapılarak düzgün bir şekilde girilmiş başlık ve açıklama bilgileri de değerlendirilme aşamasında dikkat edilen unsurlardır. Bu gibi durumlarda sitenizi revize ederek tekrar başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru sürecinde sitelerin incelenme ve yanıtın gelme süresi siteye bağlı olarak 7 gün ile 20 gün arası değişmektedir.

Adsense Başvurusu: https://www.google.com/adsense

Adsense Para Kazanma

Başvurunuz kabul edildikten sonra reklam yayımlamaya başlamak için “google.com/adsense” adresine girerek giriş yapmalısınız. Giriş aşamasında mail adresi ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra reklam oluşturma panelinden seçim yapmanız gerekir ve daha sonra gelen “kod”u sitenizde reklamın görülmesini istediğiniz yere yerleştirişiniz. Bu işlemler sonunda reklamlarınızı yayınlamaya ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ödeme, kotanız 200TL‘yi geçince sistem tarafından otomatik yapılmaktadır. Ödeme, bulunduğunuz aydan bir sonraki ay gerçekleşecektir. Sistemde kayıtlı olan hesap numarasını denemek amacıyla sistem öncelikle 0,20 kuruş ödeme yapar ve onay vermenizi bekler. Hesabınızı onayladığınız takdirde ödemelerini almaya başlarsınız. Adsense’de her kullanıcının geliri farklıdır. Sitenin içeriği, sitedeki reklam yerleşimi, tasarımı ve sitenin ziyaretçi sayısı kazancı değiştirebilmektedir. Aynı zamanda ücret reklam içeriğine göre de değişmektedir.

Write a comment