Organik SEO Nedir?

Organik SEO Nedir?

Organik SEO, bir web sitesinin arama motorunun sonuç sayfalarında daha yüksek sıralamalarda yer almasının en doğal şekilde sağlanmasıdır.

SEO yaparken kullanılabilecek birçok farklı metot vardır. Bu metotlardan zararsız olan ve her site tarafından uygulanması tavsiye edilen tekniklerin bütünü organik, yani doğal yöntemlerdir. Doğal olmayan bir şekilde web sitesinin arama motorlarında daha iyi sıralamalara getirmek için uygulanan tekniklerin tümüyse Organik SEO’nun tam karşıtı olan Black Hat SEO tekniği olarak kabul edilir.

Organik SEO Nasıl Yapılır?

Organik SEO’yu en iyi şekilde anlayabilmek için öncelikle arama motorlarının mantığını ve hedefini de kavramak gerekir. Başta Google olmak üzere birçok arama motorunun en büyük hedefi internet kullanıcılarına yaptıkları aramalarla ilgili en yakın sonucu gösterebilmektir. Bu her zaman arama motorlarının kullandığı robotlar vasıtasıyla kolayca gerçekleştirilemediği için arama motorları bize organik yöntemlerden bahseder ve web sitelerimiz üzerinde buna göre düzenlemeler yapmamızı ister. Böylece arama motorlarının tarayıcı botları daha kolay çalışır ve sistem tam olarak olması gerektiği gibi işler. Bu mantığı kavradıktan sonra kolaylıkla hangi SEO yöntemlerinin organik olduğunu ve hangilerinin Black Hat SEO yöntemleri olduğunu kolayca ayırt edebileceksinizdir.

Organik SEO için arama motorlarının bizden istediği birçok çalışma vardır. Bunların temelindeyse kaliteli olmak ve sistemin işleyişine müdahale etmemek yatıyor. Örneğin web siteniz için satın aldığınız linklerle bile arama motorlarının yapısını maniple etmiş olursunuz. Dolayısıyla bu dahi bir yerde Black Hat SEO yöntemi olarak kabul edilir.

Black Hat SEO yöntemiyle kısa sürede yüksek başarılar elde edilecek olmasına karşın bu başarılar sınırlı ve uzun vadesi bulunmayan başarılardır. Bu nedenle organik SEO için çalışmalar yapmak ve kendimizi Organik SEO’ya odaklamak çok daha önemlidir.

Organik SEO için aşağıdaki maddeler oldukça önemlidir:

  • Güncel, kaliteli ve internet kullanıcıları düşünülerek yazılmış içerikler
  • Doğal yollarla elde edilen link çıkışları
  • Düzenli bir tasarım ve kullanıcı deneyimini arttırmak için yapılan çalışmalar
  • Meta etiketleri ve çeşitlerinin doğru kullanılması
Write a comment