Metaverse Avatars Store Açıldı


Metaverse dünyasında multi milyar dolarlık yatırım projesini başlatan şirket Meta, sanal dünya için yeni bir moda mağazası duyurdu. Global “high fashion” tekstil markalarına ev sahipliği yapan dijital mağaza, metaverse karakteriniz için farklı kombinasyonlar oluşturmanıza olanak sağlayacak.

hosting kampanya

Metaverse Karakterinizi Marka ile Giydirin

Yeni dijital mağaza girişimi Zuckerberg ve Instagram’ın Oda Ortaklıklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Eva Chen ile Instagram’da canlı olarak duyuruldu.

Balenciaga, Prada ve Thom Browne gibi birçok tekstil markasını bünyesine katmayı planlayan yeni dijital mağaza girişimi, geniş bir dijital moda giyim yelpazesi sunuyor. Meta CEO’su Zuckerberg, sanal dünyadaki kıyafet seçimlerinin kullanıcılara kişiliklerini avatarlar aracılığıyla yansıtma yeteneği vereceğini söyledi. Facebook, Instagram ve Messenger’da kullanıma sunulan yeni sanal mağaza, kullanıcıların avatarları için dijital kıyafetler satın almalarını sağlayacak. Ayrıca kişisel veya ticari kullanıcıların mağaza oluşturmasına ve kıyafet satmasına izin vereceklerini söyledi.

hosting kampanya

Metaverse Dijital Giyim

Zuckerberg’in açıklamasına göre mağaza, önümüzdeki hafta “yeni sezon” dijital giyim ve tulumları sunmaya başlayacak. İlk kez Balenciaga, Prada ve Thom Browne’dan çeşitli koleksiyonlara yer verecek. Meta Avatars Store’un fiyatının şu anda belirsiz olduğunu unutmayın. Ancak sanal dünyada kaç kişinin avatarına haute couture kıyafet alacağı merak ediliyor. Ancak sanal karakterler için ücretsiz kıyafet seçeneklerinin olacağını da belirtelim.

ABD, Kanada, Tayland ve Meksika’da satışa çıkacak olan dijital giyim mağazasının Türkiye’deki kullanıcılara ulaşıp ulaşmayacağı henüz belli değil. Ancak, yeni markaların eklenmesiyle pazarın büyümesi garanti edilmektedir.

Metaverse Nedir?

Kripto dünyasının en büyüleyici teknolojilerinden biri olan Metaverse, insanlar için sanal dünya ile gerçek dünyayı bir araya getiriyor İnternete bağlanabilen cihazlarla, blockchain teknolojisi sayesinde 3 boyutlu sanal evrende veya daha basit uygulamalarda kalmak ve gerçek hayattaki gibi orada işlem yapmak çok kolay hale geldi. Bu projelere olan ilgi arttıkça, metaverse projeleri son aylarda kripto dünyasında en çok kazandıran projelerden biri oldu. Metaverse oyunları ve platformları büyüyor ve giderek daha fazla kullanıcı çekiyor.

İngilizce “meta” ve “evren” kelimelerinin birleşiminden oluşan Metaverse kavramı, Türkçe’de “sanal evren” veya “başka bir evren” olarak bilinir. Konsept ilk olarak Neal Stephenson’ın 1992’de yazdığı ve romandaki insanların sanal gerçeklik gözlükleri ve fiber optik ağ kullanarak eriştiği dijital bir alanı anlatan siberpunk romanı “Snow Crash”te bahsedilmiştir. Kripto dünyası bu kavramı başka bir boyuta taşıdı ve ona yeni bir anlam kazandırdı.

Metaverse’de Mağaza Açmak Mümkün Mü?

Metaverse’de mağaza açma ve sanal gerçeklik kulaklıkları ile ürünleri test etme imkânı sunan platformlara Metaverse mağazaları denir. Dünyada Metaverse AVM’ler var. Üstelik bunların en ünlüsü Metaverse Bloktopia gökdelenidir. Dünya çapında Metaverse mağazalarının açılması ana trendlerden biri haline geldi.

Sanal Dünyanın Mantığını Anlamak

Süper ada, sanal dünyadaki her türlü davranış ve hissi algılamayı amaçlayan bir evrendir. Günümüzde hala eksik olan bu evren, Decentraland ve Bloktopia gibi belirli platformlarla daha da genişledi.

3d Modelleme

Alternatif olarak, 3D modellemeye aşina değilseniz, zanaatı seven profesyonellerin yardımıyla dükkânınızı tasarlayabilirsiniz. Dolayısıyla konuya hâkim olmak teknolojide geri kalmamanıza da yardımcı olacaktır.

Sanal Evreninizi Oluşturma

Sanal evreninizi oluşturmak için Metaverse’de bir mağaza açmak için Decentraland veya Sandbox gibi bir platformdan sanal arazi satın alabilirsiniz. Bu nedenle oluşturduğunuz mağazayı kendi sisteminize entegre etmeniz mümkün değildir. Bu durumda kendi mağazanızı tasarlamanız daha mantıklı. Bunun için Unity programını öğrenmeniz gerekiyor.

Mağazanızı Ve Ürünlerinizi 3D Olarak Tasarlayın

Unity, 3D tasarım için en ideal programlardan biridir. Bu program ile kendi tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz. Metaverse mağazanızı benzersiz ve dikkat çekici mağaza ve ürünlerle ön plana çıkarabilirsiniz.

hosting kampanya

Online Alışverişte Artırılmış Gerçeklik

Metaverse’nin potansiyel etkisinden bahsetmeden önce, online alışveriş ve perakende sektöründe artırılmış gerçeklik ve 3D teknolojisine olan ilgiden ve bunların artık her alanda nasıl kullanıldığından bahsetmek önemlidir. Aslında bu tür artırılmış gerçeklik vb. Müşteri deneyimini teknoloji aracılığıyla geliştiren markalar da var. Müşterilerin ürünleri, tasarımları ve daha fazlasını görüntülemesine olanak tanıyan uygulamalar. Müşterilerin satın aldıkları üründen memnun kalmaları, ürünü satın almadan deneyimlemeleri ve bunu evlerinin rahatlığında yapabilmeleri için büyük bir fırsattır. Google’ın Tüketici AR Anketi’nden elde edilen verilere göre, müşterilerin çoğunluğu çevrimiçi alışveriş yaparken ve ürünleri deneyimlerken artırılmış gerçeklik kullanma fikrini desteklemektedir.


Write a comment