Meta Keywords Artık Kullanılmıyor

Meta Keywords Artık Kullanılmıyor


SEO çalışmalarında en önemli taglardan birisi olan keywords tagı artık kullanılmıyor.

Uzun zamandır kullanılan ve hakkında birçok bilgi bulunan keywords meta tagı, web sayfaları için hedefi direk olarak belirleyen ve etkili bir etiketti. Ancak sürekli olarak değişen ve gelişen seo stratejilerinde artık bu tag hiç bir işe yaramıyor.

Google bu atağı sanırım spam siteleri önlemek amacıyla yapmış gibi gözüküyor. Normal şartlarda keywords tagı tabikide etkili bir biçimde kullanılmaktaydı. Yani en azından hedeflediğimiz ve yoğunlaştığımız kelimeyi
meta taglarıyla uygun şekilde yönlendirebiliyorduk. Tabiki de analizciler bunu değerlendirmiş ve
artık hiç bir etkisinin olmadığını malesef kanıtlamış gözüküyor.

Google tarafından herhangi bir bilgilendirici açıklama yapılmasa da, Google Webmaster Trendler Analistlerinden John Mueller konuyla alakalı olarak bir çok meta etiketlerin fonksiyonunun durdurulduğunu kabul etti ve;

"Yakın zamanda yardım merkezinden çıkışının yapıldığı sırada, bu desteği durduğumuz doğru. Bu etiketleri sayfalarınızda bulundurmaya devam edebilirsiniz, ancak Google News için bu etiketleri artık kullanmadığımızı söyleyebilirim."

şeklinde bir açıklamada bulundu.

Sonuç olarak artık meta anahtar kelime etiketlerini kullanmanıza gerek yok.
Zaten birçok seo paketi sisteminde artık önem verilmemeye başlamış. Kendi yaptığım araştımalar sonucunda da
birçok büyük rekabetin yüksek olduğu firmaların kullanmadığını görmekteyim.

Bu durum için ne gibi bir yol izlemek lazım ?

Artık meta keywords etiketlerini kullanamadığımıza göre sayfa içerisinde önem vermek istediğimiz daha doğrusu hedeflediğimiz kelime veya kelimeleri sık sık kullanıp vurgulamamız gerekiyor. Sürekli gelişen ve büyük bir çöplüğe dönüşen seo sisteminde malesefki her seferinde yeni yöntemler deneyip tabiri caizse deneme yanılma yaparak ilerlemeye devam edeceğiz. Keywords meta tagını artık kullanmaksak da etiket kelimelerden vazgeçilmemesini tavsiye ederim çünki etkisinin büyük olduğunu mümkün olduğunca unutmamak lazım.


Write a comment