Hosts Dosyası Nasıl Yönlendirilir?

Hosts Dosyası Nasıl Yönlendirilir?
Hosts Dosyası Nedir?

Hosts dosyası dns yada farklı bir sebepten dolayı erişim sağlayamadığımız web sitelerine erişmemizi sağlayan işletim sistemi dosyasıdır. Genel olarak bütün işletim sistemlerinde bulunan hosts dosyası ile dns yönlendirmesi olmayan siteleri tarayıcımız üzerinden görüntülememize yaramaktadır.

DNS Yönlendirmeden Tarayıcıdan Site Nasıl Görüntülenir?

Hosts dosyası bizim için burada çok önemlidir. Hosts dosyamız üzerinden domainleri istediğimiz İP adreslerine yönlendirebiliriz. Bu işlem yapıldığı andan itibaren işlem yapılan bilgisayar üzerinde tarayıcımıza domain yazıldığında bizim istediğimiz İP adresi üzerinden açılacaktır. Böylece DNS işlemi yapmadan yada farklı bilgisayarlar eski sunucumuza yönlenirken biz tarayıcımız üzerinden yeni sitemizi görüntüleyebileceğiz ve işlemlerimizi yapabileceğiz.

Hosts Dosyasına Nasıl Erişilir?

Hosts dosyasına aşağıdaki adımları takip ederek erişebilirsiniz.

Bilgisayarımız üzerinde c diskimizin içerisine giriyoruz > Windows > System32 > drivers > etc klasör adımlarını takip ediyoruz.

Hosts Dosyası Nasıl Yönlendirilir?

Hosts dosyası windows işletim sistemlerinde C:\Windows\System32\drivers\etc adımları üzerindedir. Bu adımları takip ederek klasör içerisinde yer alan hosts dosyasına sağ tıklayarak aç dememiz gerekmektedir. Hosts dosyamızın en alt satırına ip adresimizi ve yönlendirmek istediğimiz domaini yazarak kaydetmemiz yeterlidir.

1.1.1.1 siteadi.com
1.1.1.1 www.siteadi.com
1.1.1.1 ftp.siteadi.com

Örneğin;

Melibera.com u 1.1.1.1 İP adresi üzerinden görüntülemek istiyorsak;

1.1.1.1 melibera.com
1.1.1.1 www.melibera.com

Burada 1.1.1.1 yerine kendi İP adresinizi ve melibera.com yerine kendi domaininizi yazarak kaydetmeniz yeterlidir. Bu işlem sonrası yazdığınız domain tarayıcınız üzerinde yazdığınız İP adresi üzerinden çalışacaktır.Write a comment