Alan Adı Nedir?

Alan Adı veya diğer adıyla domain, bir internet sitesinin adresi ve konumudur. Alan adları internet sitelerinin IP adreslerini maskelemek ve akılda tutulması zor IP adresleri yerine kolayca hatırlanabilecek isimler oluşturabilmek amacıyla geliştirilmiştir.

İnternet dünyası üzerinde yer alan tüm internet siteleri aslında “76.68.124.242” gibi IP adresi dediğimiz numara adresleri sayesinde ulaşılabilir hale gelirler. Elbette bir bilgisayar kullanıcısının yukarıdakine benzer IP adreslerini akılda tutması yerine “wmaraci.com” gibi bir ismin daha kolay akılda tutacağı düşünülmüş ve bu nedenle internetle bağdaştırılmıştır.

İnternet dünyasının ilk alan adı Symbolics tarafından 15 Mart 1985’de kayıt edilen “symbolics.com” internet adresidir. İlk alan adından da anlayacağınız üzere alan adı seçerken oldukça akılda kalıcı olmasına dikkat etmeli ve hatta jenerik alan adlarına yönelmelisiniz.

İlk alan adı kaydından yıllar sonra alan adlarına çeşitlilik katılması amacıyla daha birçok farklı uzantı eklenmiştir. Bu uzantılar her ne kadar kullanım amacına göre belirlenmiş olsa da günümüz dünyasında bazıları haricinde artık pek değerlerinin kalmadığını söyleyebilmek mümkün.

Alan Adı Sorgulama

Alan adlarının satışa çıkarılmasının ardından çıkartılan satış mantığı “İlk gelen alan adını alır.” şeklinde olmuştur. Belge ile satın alınan alan adları dahil bu mantık ile alan adları herkes tarafından satın alınmaya açık olduğu için her gün yüz binlerce yeni alan adı satın alınmaktadır. Bu nedenle bir alan adını satın almadan önce uygunluk durumunu kontrol etmeniz yani alan adı sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir.

WM Aracı’nın size sunduğu Alan Adı Sorgulama Aracı yardımıyla istediğiniz herhangi bir alan adının satın almaya uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer alan adını sizden önce farklı bir kişi satın almışsa ve hala kullanmaya devam ediyorsa o alan adını alamaz ancak farklı bir uzantısı boşsa bu uzantıyı değerlendirebilirsiniz.

Alan Adı Alma

Bir alan adı satın almak istiyorsanız mutlaka kalitesine güvendiğiniz alan adı tescil servisi sunan bilişim firmasıyla çalışmanız gerekiyor. İstediğiniz alan adını almaya karar verdiniz ve yukarıdaki adımı da atlatarak alan adınızın kullanılabilir olduğu kanaatine vardınız. Şimdi alan adı tescili hizmeti sunan firma yardımıyla bu alan adını yıllık kayıt bedelini ödeyerek satın alabilirsiniz.

Alan adı tescil firmaları sizin vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda alan adını sizin adınıza ve sizin için tescil eder. Bunun yanı sıra alan adınızı kontrol edebilmeniz için size bir kontrol paneli sunar. Tüm bu servislerden dolayı da alan adı satın almayı düşündüğünüz firma size sunduğu satış fiyatı üzerinden belli bir oranda kar elde eder.

Tüm alan adları en az 1 yıllık süre boyunca satın alınabilir ancak isterseniz 5, 10, 20 hatta 30 seneliğine bile alan adını satın alabilirsiniz.

Write a comment