Youtube Platformuna Yeni Düzenlemeler Geliyor


Video paylaşım platformu olan Youtube, pek çok kullanıcı tarafından dünyada kullanılmaktadır. Uzun yıllardır hayatımızda olmasına rağmen hala içerisinde birtakım hatalar barındırmaktadır. Bu hatalardan biri de video yüklendikten sonra Youtube üzerinden videoda düzenleme yapmanın çok uğraştırıcı olmasıdır. Düzenleme yapmak yerine video yeniden yüklendiğinde de izlenme sayısında ciddi bir düşüş yaşanıyor. Bu soruna çözüm getirmek adına Youtube Düzeltmeler adıyla yeni bir özellik test ediyor. Bu sayede içerik üreticileri düzenleme yapmak konusunda daha kolay hareket edebilecekler.

Ancak bu özellik, hataların giderilmesinden ziyade kullanıcılara bu hatalar konusunda daha kolay bir şekilde bildirim yapabilme amacını taşıyor. İçerik üreticisi, videoda hata olarak gördüğü yere düzeltmeler ekliyor ve bu düzeltmeler de videonun sağ üst kısmında bir menüde yer alıyor. Videoyu izleyen kişi de bu menüye tıkladığında, üreticinin hangi düzenlemeleri yaptığını görebiliyor. Düzenlemenin üstüne tıkladığında ise düzenlemenin yapıldığı kısıma gidiyor. Düzeltmeler menüsü, video eğer kısımlara ayrıldıysa her bölümün başında yer alıyor.

Youtube

Youtube Platformu Ne Zaman Kuruldu? İşlevsel Özellikleri Nelerdir?

Merkezi Kaliforniya’da olan Google’a ait bir çevrimiçi video paylaşım platformudur. 15 Şubat 2005’te 3 eski PayPal çalışanı olan Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından oluşturulmuştur. İlk video da bir hayvanat bahçesinde onlar tarafından yüklenmiştir. YouTube şu anda Google’da en çok ziyaret edilen ikinci web sitesidir. Youtube’un her gün toplu olarak bir milyar saatten fazla video izleyen 2,5 milyardan fazla aylık kullanıcısı vardır. Ekim 2006’da, ilk videosunu yayınladıktan 18 ay sonra ve resmi lansmanından 10 ay sonra, Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındı. Google’ın Youtube yi satın aldıktan sonra iş hacmini geliştirdi. Öyle ki reklamlardan elde edilen gelir, film yayınları, özel içerik oluşumları gibi birçok iş modeli ile kullanıcılara yeni fırsatlar yarattı.

hosting kampanya

Youtube Hangi Platformlarda Kullanılabilir?

Google tarafından satın alınmasından bu yana Youtube, temel web sitesinin ötesine geçerek mobil uygulamalara, ağ televizyonuna ve diğer platformlarla bağlantı kurma becerisine ulaştı. You Tube, popüler kültürü, internet trendlerini etkileyerek ve multimilyoner ünlüler yaratarak benzeri görülmemiş bir sosyal etkiye sahipti. Başarılarının maksimum seviyede olmasına rağmen eleştirilere maruz kalan Youtube için en çok ele alınan konu yanlış bilgilerin yayılmasına yönelik idi. Ayrıca telif haklarının ihlali ile ilgili de sorunlar vardır. Kullanıcı gizliliğinin korunamaması sansürün engellenememesi ve çocuklar ile ilgili alınan önlemlerin yetersiz olması da eleştirilerin odağı haline geldi.

Youtube

Youtube Hesabı Nasıl Açılır?

Youtube’da içerik üreticilerinin geliştirdiği videolar, klipler, filmler, TV programlarından klipler ve müzik videoları yer alır. Youtube’a kullanıcıları tarafından günlük 65.000 yeni video yüklenir. Yeni bir Youtube hesabı açmak ise oldukça kolaydır. Google, Youtube’u satın aldıktan sonra bir Youtube hesabı açmak için öncelikle aktif bir Google hesabınızın olması zorunluluğu getirilmiştir. Google hesabınızla kolayca Youtube’a giriş yapabilirsiniz. Ardından da Youtube’da izlediğiniz her videoyu geçmişinizden görebilirsiniz.

Youtube menüsünde de kanal oluştur bölümüne tıkladığınızda bir Youtube kanalı açabilirsiniz. Youtube kanalı açmak ücretsizdir. Hesabınızı açtıktan sonra diğer kanallara abone olabilirsiniz. Bu yolla sevdiğiniz kanalların vidolarını öncelikli izleyebilirsiniz.

Youtube’a Video Nasıl Yüklenir?

Youtube hesabı olan herkes platforma video yükleyebilir. Ancak 2019 yılında video yükleme konusunda platformda değişiklikler yapıldı. Platformda kamera işaretine tıklandığında video yükleme aşamaları başlıyordu. Yenilikle birlikte artık o işarete tıklandığında oluştur ve canlı yayın başlat seçeneği karşımıza çıkmakta. Yeni video oluştur seçeneği seçildiğinde Dosya Seç kutucuğuna tıklanmalı.

Yüklenmesi istenen video seçildikten sonra, videonun başlığı, etiketler, küçük resmi, editi ayarlanır. Daha sonra da videonuz yüklemeye hazır hale gelir ve size bir ön izleme seçeneği sunulur. Bu şekilde Youtube platformuna videolar yüklenebilir. Ancak Youtube’un kullanım koşullarına uymak zorundadırlar. Kullanım koşullarına uymayan videolar, Youtube yetkilileri tarafından silinebilir. Youtube tarafından bir sorunla karşılaşmayan videolar ayrıca izleyicilerin tepkisiyle karşılaşabilir.

hosting kampanya
Youtube

Yorum yazma ve beğenme- beğenmeme tuşuna tıklama hakkı bulunan izleyiciler, videoyu değerlendirebilir. Bu etkileşim, videoya verilen notu gösterir. Youtube ayrıca bütün video formatlarını kabul etmemektedir. AVI, MPEG, FLV, WEBM, MP4, 3GPP, MOV gibi formatlara sahip videolar şimdiye kadar sorunsuz bir şekilde platforma yüklenebilmiştir. Bunlar dışındaki formatlar da çeşitli programlar yardımıyla uygun hale getirilebilir.


Write a comment