Google Meet, Kullanıcı Deneyimini Arttırmayı Hedefleyen Yeni Özellikleri


Google, Meet içi içe resim özelliğini sizlere kullanıma sunuyor. Toplantı için kullanan katılımcılar artık birden fazla videolarını sabitleyip kayıt edebilecek.

Chrome ara motorunda Google Meet’in kullanıcıları, yapılan toplantı esnasında ayarlar içerisinden resim içinde resim seçme özelliğini kullanabilecekler. Özelliği aktifleştiren kullanıcılar dört katılımcının da yer alabileceği bir pencere ile karşılaşacaklar. Açılan pencere içinden mikrofonu sessize alabilir kamerasını kontrol edebilir. Arama sırasında çıkabilirsiniz.

Google Meet

Kullanıcılar  birden fazlaca videoları sabitleyebilecek. Google bu özelliğiyle ilgili: “Biz insanları ve toplantı içeriği nasıl bir araya getirebiliriz bu konuda daha farklı iyileştirmeler yaparak, esneklik sağlayarak, size en iyi hizmeti verebilecek düzeye görünümü ayarlamanıza olacak.” Diyor. Google, öne sürdüğü bu iki yeni özellik sayesinde kullanıcılarının toplantılardan daha memnun çıkacağını söylüyor.

hosting kampanya

Google Meet Nedir?

Google Meet, Google şirketi tarafından geliştirilen işinizi rahatlıkla yapabilmeniz için bir video sohbet uygulamasıdır. Google Meet, kullanıcılarıyla buluştuğundan bu yana birçok farklı uygulamanın yerini aldı. Ve yeni özellikleriyle de fazlaca tutuldu. 2020 tarihinden bu yana kullanıcılar Google Meet’e ücretsiz bir şekilde erişiyor ve kullanıyor.

Google Meet’in ücretsiz denemesinde bazı sınırlamalar sizi bekliyor. Ücretsiz sürümünü kullanan kullanıcılarda toplantı vakitleri 1 saattir.  Ve sadece 100 katılımcı olabilir. Workspace Essentials ya da Workspace Enterprise ücreti ile kullanan kullanıcılarda ise bu sınırlamalar yok.

Google Meet’in Kullanımı Nasıldır?

Google Meet kolay kullanımı ile tanınır. Birkaç dakika içerisinde tüm ayarlamaları yapabilir, toplantı konunuzu belirleyebilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz. Fazla sayıda katılımcı ile daha verimli toplantılar yapabiliriniz. Özellikle eğitimcilerin ve özel iş sahibi olan insanlar için bu platformun çok gözde olacağı kesin görünüyor.

  • Google Meet’i   bilgisayarınızın tarayıcı kısmından kullanmak isterseniz apps.google/meet  adresinde ziyarette bulunun. Sağ kısma baktığınızda ve toplantınızı başlatmak istediğinizde sağ üst kısımda bulunan “Toplantı başlatın” butonuna tıklayın.
  • Google Meet’i farklı bir yer olan Gmail hesabınızdan da kullanabilirsiniz. Gmail hesabınıza bilgisayar veya telefonunuzdan giriş yapıp sol kızımda yer alan ‘’toplantıyı başlatın’’ butonuna tıklayabilirsiniz.
  • Android veya iOS’u bilgisayarınıza telefonunuza ve ya tabletinize indirip ve daha sonrasında “Yeni toplantı” yazan seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Toplantınızı başlattıktan kısa süre sonra karşınıza bir bağlantı gelir. Bu bağlantıdan faydalanarak başka kullanıcıları sohbetinize ekleyebilirsiniz. Toplantılara katılabilmeniz için toplantı kodunu da ayrıca bilmeniz gerekmektedir. Eğer isterseniz toplantılarınızın görüntüleme ayarlarını da değiştirebilirsiniz.

Google Meet

Meet, eğitimle ilgili toplantılarda, işinizle ilgili konferanslarda en çok tercih edilen platform oldu. Bunlara ek olarak, Google Meet, birçok farklı ve kolaylaştırılmış özelliğe de sahip olan bir platform.

Google Meet Özellikleri Nelerdir?

Google Meet,in Chrome’da birçok yeni ve farklı özellikleri yer alıyor. Resim içinde resim bölümünün kullanıma sunmasını duyurmak amacı ile  Chrome tarayıcısı için Meet’te bulunan kullanıcıları kendisi için seçti. Web’de bir Google Meet araması yaparken en fazla dört toplantı katılımcısı grubunu görebilecek.

İç içe resim özelliği ile Chrome’daki sağ üst kısımda bulunan üç noktalı ayarlar menüsüne tıklayarak erişebilirsiniz. Bunlara ek olarak, bu çevrimiçi toplantı uygulaması aynı zamanda sayıca çok özellik barındıran sabitleme özelliği ile de karşımıza çıkıyor. Bu özellik ile Google şirketi daha maksimum seviyede kullanıcı ve memnuniyeti kazanmayı amaçladığını belirtiyor. Böylelikle işimizi fazlasıyla kolaylaştıran Google Meet in kullanıcıları gün geçtikçe artacak ve bizleri birçok farklı özellik karşılıyor olacak. Çünkü Google kendisini geliştirmek için farklı şeyler deneyen bir şirket. Google Meet bu özelliğini 16 Haziran’da tarihinde kullanıcılarının hizmetine sundu.

hosting kampanya
Google Meet

Google Meet Ücretli midir?

Hem ücretli hem de ücretsiz sürümü mevcuttur. Bütün Google Workspace kullanıcılarının yanı sıra en eski Business müşterileri de unutulmadı ve onların kullanımına da sunuldu. Şirket ayrıca, eğitimcilerin derslerini canlı olarak yayınlamak amacı ile Google Meet’i tercih eden kullanıcı öğretmenlerine de farklı anketler hazırladı. Soru-Cevap şeklinde oluşturulan bu anketler farklı oturumları bir araya getirerek daha fazla etkileşim için daha çok fırsat sundu. Bu durum birçok kullanıcı tarafından memnuniyetle karşılandı. Kısa sürede en çok önerilen video konferans uygulaması oldu. Toplantılarını kolaylıkla yapmak isteyen kullanıcılar Google Meet’in bu özelliği ile Google Meet’i tercih sebebi yaptı.


Write a comment